Společnost Karma je největším výrobcem konvekčních plynových kamen v České republice. Pokračuje tak ve své tradici započaté již v roce 1910. V červnu 2006 zakoupila Karma německou značku topidel Gamat – značku známou jako „vafky“…
Karma je synonymem pro plynové spotřebiče. Jméno Karla Macháčka, jednoho z nejúspěšnějších a nejznámějších českých továrníků, je pak úzce spjato s počátkem plynárenství u nás. Karel Macháček jako první u nás začal téměř před více než 100 lety sériově vyrábět kvalitní plynové spotřebiče. Dal jim značku složenou z počátečních slabik svého křestního jména a příjmení.
Na začátku 20. století nebyl u nás žádný tuzemský výrobce plynových spotřebičů pro domácnosti. Tyto spotřebiče k nám dodávaly zahraniční firmy – především Siemens a Junkers. Zatímco ve Vídni a Budapešti bylo již používání plynových spotřebičů pro vaření, přípravu teplé vody a žehlení poměrně velmi rozšířené a plynárenství bylo na vzestupu, v Praze nastal v této oblasti útlum. Způsobil jej především nástup elektřiny, která začala vytlačovat plyn z osvětlení ulic a bytů. Použití plynu bylo na historickém přelomu a o zvelebení plynárenství a přebudování plynáren se začalo teprve vážně uvažovat.
V Praze té doby však probíhala nebývalá stavební aktivita. Celé ulice a bloky nových domů v předměstských obcích na obou březích Vltavy rostly jako houby po dešti a rodila se moderní velká Praha. V novodobých bytech se pak počaly plynovody zřizovat ne již ke svícení, nýbrž k vaření a pečení, k ohřevu vody a postupně též k vytápění. Tyto poměry správně vystihl a pochopil mladý podnikavý muž, který věděl, že půlmilionová Praha nemůže bez výrobny a opravny plynových spotřebičů dlouho existovat. Založil proto v r. 1910 ve Vysočanech továrnu, ve které začal tento sortiment vyrábět. Tím mladíkem nebyl nikdo jiný než právě Karel Macháček.
Osvícený podnikatel měl na svou dobu velmi dobré teoretické znalosti z oblasti konstrukce plynových spotřebičů. Po absolvování odborné průmyslové školy v Drážďanech nabyl svých dalších teoretických a hlavně praktických zkušeností ve výrobnách plynových spotřebičů v cizině, ponejvíce u berlínského Siemense a v Budapešti. Ve své továrně, kterou v r. 1915 přenesl do Libně, začal vyrábět velmi kvalitní spotřebiče. Postupoval od vařidel a žehliček k plynovým sporákům, reflektorovým kamnům a k plechovým a litinovým radiátorům. Od stojatých válcových koupelnových ohřívačů vody přešel postupně k nástěnným plochým průtokovým ohřívačům, které i v dnešní podobě lidé nazývají „karmou“ po jejich výrobci, aniž by si souvislost s ním vůbec uvědomovali.
Karel Macháček vytvořil řadu dalších různých druhů plynových spotřebičů jako pražiče kávy, opékače topinek, ožehovače chlupů a peří, rozžehovače koksu a uhlí pro kotle ústředního topení, plynové rožně, udírenské rošty, cukrářské pece, opékače oplatek a jiné. Karel Macháček nekopíroval jen cizí vzory, sám byl totiž vynikajícím technikem a jeho spotřebiče měly vysokou technickou úroveň. Přihlásil a realizoval celou řadu patentů, kterými vylepšil řešení plynových hořáků, uzavíracích kohoutů apod. Pravděpodobně nejvýznamnější patentovou přihláškou byla ta z 31. 5. 1929 č. P 3889 – 29, která přinesla řešení automatického otevírání přívodu plynu do hořáku průtokového ohřívače po otevření výtokového vodního uzávěru. Jedná se o známý, dodnes používaný princip využívající rozdílu tlaku vody vznikajícího před a za škrtícím orgánem při průtoku vody a působícího pod a nad membránu automatického membránového ventilu.
Ve snaze vymanit se ze závislosti na cizích subdodavatelích slévárenských odlitků vybudoval Macháček po vzoru amerických automobilek vlastní moderní slévárnu. Když byla v r. 1927 zahájena výroba plynu v nové plynárně v Michli s velkou výrobní kapacitou, stál již v Českém Brodě nový moderní Macháčkův závod. Ten dal Macháček postavit, aby vyhověl stále se zvyšující poptávce odběratelů plynu po nových spotřebičích. Do Českého Brodu byla přenesena výroba plynových vařidel, žehliček a sporáků s modelovnou, formovacími stroji, pískovým tryskačem a bubnem a také vlastní smaltovnu se dvěma muflovými pecemi. Továrna v Libni dále sloužila výhradně pro výrobu a opravy přístrojů na ohřev vody o výkonnosti od 2 do 30 l/min. Zde měl závod vlastní zkušebnu, chromovnu, niklovnu a lakovnu s moderním stříkacím zařízením.
Macháčkovy závody v Libni a v Českém Brodě zaměstnávaly na začátku 40. let 140 kovodělníků a 22 úředníků. Pro své kvalitní zpracování a vysokou technickou úroveň si výrobky KARMA zajistily velkou oblibu u odběratelů plynu, ke které pak v nemalé míře přispěl i kvalitní záruční i pozáruční servis a ochota a vystupování pracovníků firmy vůči zákazníkům.
V roce 1952 byla firma znárodněna a výroba plynových spotřebičů převedena z KARMY, jakož i z děčínského Promethea, do továrny Caloria Příbram (původně továrna na plynové spotřebiče Šmolík). Výrobky nesoucí značku Caloria příliš vysokou kvalitou nevynikaly. Také proto byla v r. 1964 továrna Caloria zrušena a plynové spotřebiče se opět vyráběly v Českém Brodě v původní továrně KARMA, která se však v období socialismu jmenovala Okresní podnik místního průmyslu (OPMP) Český Brod.
Továrna KARMA vyrábí plynové spotřebiče i v současné době. Protože prožila po roce 1989 cosi jako nové zrození, vrací se jí nyní všechno dobré, co v minulosti vykonala. V roce 1991 byla založena akciová společnost KARMA Český Brod, která má široký sortiment v oblasti plynového vytápění, klimatizací a ohřevu vody. V sortimentu konvenkčních plynových kamen je pak Karma jedničkou na českém trhu. Odbytiště produktů se díky jejich kvalitě stále rozrůstá. Výrazný zájem o KARMA spotřebiče je nejen v Evropské unii, ale také v státech bývalého Sovětského svazu, jako jsou Rusko, Ukrajina, Gruzie, Arménie. Ve své dlouholeté výrobní tradici pokračuje společnost Karma Český Brod a.s. i v dnešní době. Investicemi do výroby, které jsou spojené se zaváděním technologických novinek, se snaží přinášet na trh nové výrobky. Důkazem toho jsou nové generace výrobků - vestavné plynové krby a volně stojící krbová kamna.
U zákazníků všech generací je značka Karma stále velmi oblíbená nejen díky svému sortimentu, ale hlavně vysoké spolehlivosti a kvalitě výrobků. Značka Karma symbolizuje tradičního českého výrobce již více než jedno století.